L’Abbraccio. Historia Antonino i Stefano Saetta

Home » Events Schedule » L’Abbraccio. Historia Antonino i Stefano Saetta
19:30 PM - 20:30 PM

L’Abbraccio. Historia Antonino i Stefano Saetta

reż.  Davide Lorenzano

produkcja: Włochy 2020

film dokumentalny

L’Abbraccio to pierwszy film o nieopowiedzianej historii Antonino i Stefano Saetty, zamordowanych w 1988 roku. Antonino był pierwszym sędzią zabitym przez mafię.

Dzień po jego śmierci dziennikarz Mauro Rostagno został zamordowany w Trapani.

Antonio miał przewodniczyć apelacji Maxiprocesso di Palermo.

Maxiprocesso di Palermo to nazwa, która została nadana na poziomie dziennikarskim, procesowi karnemu prowadzonemu w Palermo za przestępstwa mafijne (dokładna nazwa organizacji przestępczej to Cosa Nostra) w tym morderstwo, handel narkotykami, wymuszenia.

Maksiproces zawdzięcza swój przydomek ogromnym rozmiarom: w pierwszej instancji oskarżonych było 475 (a następnie 460 podczas procesu), przy około 200 obrońcach. Proces I stopnia zakończył się ciężkimi wyrokami: 19 wyrokami dożywocia i wyrokami więzienia na łącznie 2665 lat pozbawienia wolności. Po skomplikowanym procesie proceduralnym wyroki te zostały następnie prawie w całości potwierdzone przez Sąd Najwyższy. O ile nam wiadomo, jest to największy proces karny, jaki kiedykolwiek odbył się na świecie.

Antonino Saettę wspomina się co roku 21 marca. W tym dniu odczytana zostaje długa listę nazwisk ofiar działań mafijnych.

W 2020 roku, 32 lata po masakrze, powstał film dokumentalny L’Abbraccio. Historia Antonino i Stefano Saetty, wyreżyserowany przez Davide Lorenzano. Jest to pierwszy film na ten temat, który śledzi profil zawodowy i osobisty sędziego, przedstawia nieznane wcześniej materiały o Stefano i relacji ojciec-syn. Film ten ponadto eksponuje ekskluzywne treści, zachwyca animowaną częścią graficzną oraz wywiadami z członkami rodziny, przyjaciółmi i przede wszystkim Antonino Di Matteo, który miał przeprowadzić śledztwo, proces, zrekonstruować motyw i ogłosić wyrok.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.