Dotknięcie Anioła

dotkniecie_aniola - plakat

Dotknięcie Anioła

Reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski

Scenariusz: Marek Tomasz Pawłowski

Gatunek: Dokument fabularyzowany

Produkcja: Polska, Niemcy 2014 r.

Czas trwania: 65 min.

Wstrząsająca historia Henryka Schönkera, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który jako jedyny żyjący świadek ujawnia kompletnie nieznaną historię Biura Emigracji Żydów do Palestyny w mieście Auschwitz 1939. Wypełnia białą plamę historii ukazując kontrowersyjny aspekt próby dialogu Żydów z Eichmannem. Schönker – głuchy człowiek o nadludzkiej pamięci odbywa najtrudniejszą podróż swojego życia do autentycznych miejsc tragedii dzieciństwa, przeżywa katharsis, które pomaga mu zrzucić ciężar tragicznej misji przeszłości.

Polsko-niemiecki kandydat do Oscara w kategorii dokument,

laureat czterdziestu czterech nagród na całym świecie, opowiedziany pięknym, artystycznym językiem „archicollagu” budzi wszędzie ogromne emocje. Ukazuje, czym jest ciche przyzwolenie na coraz bardziej panoszące się zło, któremu nie przeciwstawiają się państwa, a muszą – zwykli ludzie, stający przed tragicznym wyborem wobec drugiego człowieka. To nie jest wyłącznie historia czasu wojny, to uniwersalna przypowieść o tym, jak drobnym uczynkiem można uratować człowieka.                  

Projekcja filmu odbędzie się 22 października 2020 r.

Zaraz po projekcji zapraszamy na rozmowę z reżyserem filmu Markiem Tomaszem Pawłowskim. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Jakub Moroz.

 

Odtwórz wideo
Translate »